نگاه کویر

یکی از عوامل پیش برنده نیروی انسانی کارآمد و متخصص است . در اختیار داشتن و بهره گیری از چنین نیرویی سبب می شود تا مرحله هزینه زای آزمون و خطا برای پرورش یک نیروی مجرب حذف شود . از سوی دیگر همیشه راه برای ارتقای سخت افزار ها و نرم افزار های یک واحد تولیدی وجود دارد . این ها گزاره های بدیهی یک فعالیت اقتصادی موفق است ، اما گز سکه برای عملی کردن آن ها چه تدبیری اندیشید ؟ 
شرکت تحقیقاتی صبا سکه و دانشگاه عتیق دو موسسه ای هستند که یاری رسان گز سکه در اهداف پژوهشی و آموزشی اش به شمار می روند این دو موسسه اگر چه دارای استقلال حقوقی و تشکیلاتی از گز سکه اند ، اما در درجه اول نیاز های این شرکت را برآورده می کنند دانشگاه عتیق ، واحدی علمی – کاربردی است که دوره هایی علمی مهارتی در زمینه صنایع غذایی و شیرینی سازی به ویژه با گرایش تخصصی گزسازی ارائه می کند . البته هدف اصلی این مرکز علمی – کاربردی تربیت مدیران تولید صنایع کوچک سنتی بوده ، اما پر واضح است که نقشی کلیدی در زمینه تامین نیروی انسانی گز سکه دارد . 
شرکت صبا سکه نیز دیگر برادر و شرکت همبسته گز سکه است که در حین پیگیری اهداف مستقل خود نقش واحد پژوهش و توسعه گز سکه را ایفا می کند . ماموریت این شرکت در برابر گز سکه اصلاح شیوه های معمول و ابداع فنون جدید برای پیشبرد اهداف تجاری است . در عین حال گز سکه از آموزش های ضمن خدمت برای مدیران و کارکنان خود غافل نیست . تنها در سال 1391 بیش از 90 برنامه آموزش ضمن خدمت به اجرا گذاشته شد زمان صرف شده در هر یک از این واحد های آموزشی بسته به کشش مطالب مورد بحث از یک تا چهل ساعت تغییر می کرده است . 
یک تجارت سنتی اصولا در پی خطر کردن نیست ، بازارش همواره ثابت است و چشم اندازش اصولا تغییر ناپذیر است گز هم از این قاعده مستثنی نبوده و در شکل کلاسیک خود از دیر باز مشتریانی داشته و بدون تردید همین قالب در آینده نیز سطح معینی از مشتری را جذب خواهد کرد . اما اگر به آن به عنوان یک محصول پایه که قابلیت حمل طعم های مختلف را داراست ، نگریسته شود ، می تواند بازارهای جدیدی خلق کند . هرچند در عمل کار به این آسانی ها نیست خلق طعم جدید ، ریسک شکست خوردن و پس زده شدن از سوی مشتری را دارد ، شاید به همین دلیل گز سکه نخستین شرکتی بوده است که بخت خود را برای ترویج طعم های تازه بر پایه گز آزمود ، امری جز بر بستر مدیریتی علمی و پشت گرمی به یک واحد پژوهشی قدرتمند میسر نمی شده است . 
نمونه اعلای این دست محصولات نوشیدنی گرم کافی گز است . این محصول نوشیدنی گرم متشکل از گز ، نسکافه ، قهوه و طعم دهنده های طبیعی است که از عوارض مواد شیمیایی به کار رفته در دیگر کافی
میکس های آماده مصرف ، برکنار است .
تولید و صادرات گزهای فراسودمند و غنی شده برای اولین بار در کشور از جمله برنامه های شرکت گز سکه بوده است . محصولات فرآسودمند ، محصولاتی هستند که در عین برخورداری از ظاهر و زمینه مصرف مشابه با نمونه های عادی خود ، افزون بر ارزش تغذیه ای پایه ، دست کم دارای یک خاصیت دیگر می باشند . این خاصیت می تواند در ارتقای سلامت ، کاهش بیماری یا پیشگیری از بیماری موثر باشد . گز سین بیوتیک از جمله این تولیدات منحصر به فرد است براساس تحقیقات صورت گرفته مصرف روزانه این محصول باعث کاهش پروفایل های متابولیک ، کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی ، عروقی ، سرطان و کاهش سو تغذیه در بیماران دیابت تیپ 2 شده است .
از دیگر تجربه های گز سکه ، غنی سازی گز با استفاده از پروبیوتیک است . این نوع از گز با دارا بودن اثرات دارویی ، به ارتقای سلامت غذایی منجر می شود . نکته اساسی در تولید همه محصولات از این دست
، آن است که لذت خوردن گز با همان طعم شناخته شده و دوست داشتنی از کسی دریغ نمی شود

یکی از موفقیت های شرکت گز سکه پایین نگاه داشتن شمار اخطار های نهاد های زیست محیطی بوده است . این شرکت در فاصله سال های 85 تا 88 هیچ اخطاری دریافت نکرده است . اگر چه در سال 90 به واسطه تغییر محل کارخانه و بهره برداری های جدید اخطارهایی به این شرکت داده شد ، اما این امر نیز به سرعت مرتفع شد . همچنین همکاری این شرکت با نهاد های خیریه به نحوی است که نه منافع اقتصادی شرکت لطمه ای وارد آید و نه به کرامت انسانی حمایت شوندگان . شرکت گز سکه معتقد است یک نهاد خیریه نیست ، اما در عین حال از مسئولیت اجتماعی خود غفلت نکرده . به عنوان مثال یکی از توفیقات این شرکت بهره گیری از افرادی است که به رغم ناتوانی جسمی خود ، توانایی به دوش کشیدن بخشی از کارهای پرسنل محور شرکت را دارند . در قسمت پرداخت ، بسته بندی و انبار شرکت تعداد قابل توجهی از ناشنوایان مشغول به کارند . این شرکت با استراتژی مشابه ، همکاری ها و تعاملاتی با مرکز توانبخشی فردوس و انجمن آسیب نخاعی اصفهان برقرار کرده است . 

گز سکه در کنار فروش محصولاتش در سراسر کشور و دارا بودن هشت شعبه اختصاصی فعال فروش در سطح اصفهان و تهران ، صادرات خود به بیش از 30 کشور اروپایی و اسیایی را نیز به طور پیوسته دنبال کرده است و امروز به بزرگترین صادر کننده گز کشور بدل شده . در 9 ماهه نخست سال 1391 ، رشد صادرات محصولات فرآسودمندش به 100 % رسیده ، با افتتاح شعبه کودک گام های اولیه را برای تولید و عرضه تنقلات مناسب کودکان به نحوی که عاری از الودگی های رایج غذایی باشد برداشته ، گیاه شیرین و بدون قند استویا را جهت به کارگیری در صنعت گزسازی و پروژه های تحقیقاتی متناسب با آن را تعریف کرده است . گز سکه اینک نقش تعیین کننده ای در اتحادیه گز و شیرینی کشوری ایفا می کند . در جشنواره ها و کنگره های متعدد به عنوان میزبان ، حامی مالی یا میهمان حضور اشته ، مورد تقدیر مسئولان ملی و منطقه ای برای برنامه های مختلف قرار گرفته است و صدها دستاورد دیگر از این جنس که حتی نوشتن تیتروار آن ها نیز در این بخش نمی گنجد . 
با این همه هنوز تا نقطه اوج راه بسیاری مانده است . برند سازی باس سکه جدید ترین پروژه های تجاری این شرکت در داخل و خارج از کشور به شمار می رود . برندی که هم باید سابقه درخشان گز سکه را به عنوان یکی از با کیفیت ترین گزهای کشور در خود داشته باشد و هم نماینده ای برای نوآوری های مبتنی بر گز در سطح بین المللی به حساب آید . گز سکه برای دو سال آینده خود هدفی بزرگ تعریف کرده : کسب جایگاه قدرتمندترین تولید کننده گز در بازار ملی و معتبرترین برند محصولات فرآسودمند ایرانی در بازار خارجی ، آیا نیل به این هدف دشوار خواهد بود ؟ پاسخ به این سوال چندان پیچیده نیست ، با عنایت به سابقه ای که این شرکت به نمایش گذاشته ، فتح چنین قله ای نیز امری است دست یافتنی