مصرف گز پروبیوتیک موجب کاهش جذب کلسترول می شود

 

شعار امسال روز جهانی بهداشت یعنی « مقاومت به داروهای ضد میکروبی؛ تهدیدی جهانی» گواهی است بر خطرات روزافزون مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها، داروهایی که هرچند برای مقابله با عفونت ها و کمک برای بازیابی سلامت مردم ساخته شد اما امروز از یک سو به دلیل مقاومت به این داروها و از سوی دیگر مصرف بی رویه آنها خود در حال تبدیل شدن به یک تهدید برای سلامتی مردم است.

دکتر توانگر مدیرعامل شرکت پروبیوتیک پارس نیز در مصاحبه ای که خبرنگار سلامت نیوز با او انجام داده با هشدار نسبت به مقاومت به آنتی بیوتیک ها از طریق مواد غذایی نامناسب و نیز استفاده از شوینده های آنتی باکتریال، یکی از عوارض مصرفآنتی بیوتیک ها را از بین بردن باکتریهای مفید دستگاه گوارش یعنی پروبیوتیک که نقشی مهم را از حفظ و ارتقای سلامتی افراد دارد عنوان می کند، توانگر امیدوار است که سال 1390 سال بازگشت به طبیعت و مصرف پروبیوتیک به جای آنتی بیوتیک ها باشد، آرزویی که شاید با ورود محصولاتی چون گز پروبیوتیک به بازار و توجه مردم به محصولات پروبیوتیک چندان دور از دسترس نیست.

منظور از شعار سازمان بهداشت جهانی در رابطه با جلوگیری از مصرف بی رویه آنتی بیوتیکها چیست؟

مصرف آنتی بیوتیک ها چنانچه به جا و بر طبق دستور پزشک باشد زندگی بخش است همانطور که در سال های ابتدایی کشف آنتی بیوتیک، جان میلیون ها نفر از مرگ حتمی بر اثر بروز عفونت ها نجات یافت و این قضیه تاکنون هم ادامه دارد. ولی مشکل از آنجا آغاز می شود که آنتی بیوتیک نابجا مصرف شود.

پدیده مقاومت باکتریها به آنتی بیوتیک سال هاست که مشکلات زیادی برای سلامت انسان ایجاد کرده است. یکی از علل عمده این مقاومت، مصرف نابجای آنتی بیوتیک است. باکتری ها موجودات زنده ای هستند، که مانند سایر موجودات زنده سعی می کنند در برابر بروز شرایط مختلف و برای حفظ بقای در برابر با شرایط نامناسب زیستی از جمله حضور آنتی بیوتیکها تطابق پیدا کنند و آنزیم هایی می سازند که آنتی بیوتیک های موجود نتوانند آنها را نابود کنند. همین مساله به تدریج گونه هایی از باکتری را پدید می آورد که در برابر قوی ترین آنتی بیوتیک هم مقاوم هستند.

مساله مصرف بی رویه آنتی بیوتیک یک مساله جهانی است ولی در کشور ما ابعاد گسترده تری دارد. به طور مثال، استاندارد جهانی مصرف آنتی بیوتیک 11 درصد است ولی در ایران 49 درصد داروها را آنتی بیوتیک ها تشکیل می دهند. و بدتر از آن این است که در 40% موارد، آنتی بیوتیک بدون نسخه در اختیار بیماران قرار می گیرد.

راههای دیگر ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی چیست؟

یکی از مهمترین راه های ایجاد مقاومت مصرف، مواد غذایی نامناسب است. شاید تعجب کنید که غذا باعث مقاومت آنتی بیوتیکی شود ولی به علت اینکه در اکثر دامداری ها و مرغ داری ها به منظور رشد سریعتر دام و طیور از مقادیر بسیار زیادی آنتی بیوتیک استفاده می شود بخشی از این آنتی بیوتیک در گوشت ذخیره میشود و به طور غیر مستقیم وارد بدن ما میشود. این مساله باعث مصرف روزانه مقداری آنتی بیوتیک از طریق مواد غذائی می شود. در کشورهای پیشرفته، داشتن آنتی بیوتیک در جیره غذایی دام و طیور ممنوع است وخوشبختانه گام های اولیه برای ممنوعیت مصرف آنتی بیوتیک هم در ایران برداشته شده که امیدوارم به زودی شاهد فروش گوشت بدون آنتی بیوتیک در ایران نیز باشیم.

یکی دیگر از راه های ایجاد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها، مصرف شوینده هایی است که خاصیت آنتی باکتریال دارند. متاسفانه این تصور عمومی در بین مردم وجود دارد که باکتری ها مضر هستنددر حالیکه در برابر باکتری های مفید، تعداد باکتریهای مضر در طبیعت بسیار کم است، این باکتریهای مفید خودشان از رشد و تکثیر باکتریهای مضر جلوگیری می کنند. استفاده از شوینده های آنتی باکتریال به طور عمومی باعث از بین رفتن باکتریهای مفید می شود. پس نباید از این شوینده ها استفاده شود مگر در شرایط خاص.

عوارض عمده ناشی از مصرف مداوم آنتی بیوتیک چیست؟

عوارض مهم مصرف مدوام آنتی بیوتیک یکی ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی است که درباره آن صحبت شد. از دیگر عوارض آن می توان به از بین بردن باکتریهای مفید دستگاه گوارش – به نام پروبیوتیک- نام برد. پروبیوتیکها مجموعه عظیمی از باکتریهای مفید هستند که به طور طبیعی در دستگاه گوارش زندگی می کنند و وظایف متعددی را به عهده دارند. با مصرف آنتی بیوتیک ها و در نتیجه از بین بردن این باکتری ها، تولید و جذب ویتامین ها، جذب مواد مغذی و ریز مغذی ها و سیستم ایمنی مختل می شود.

چه جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها وجود دارد؟

سالهاست که جایگزین مناسبی برای آنتی بیوتیک ها در دنیا یافت شده است. در واقع این امر یک مبارزه طبیعی با آنتی بیوتیک ها است، البته قابل کنترل و هوشمند. این جایگزین چیزی نیست مگر پروبیوتیک، یعنی همان باکتری های مفید. این باکتری ها بیشتر از خانواده لاکتوباسیل هستند، در دستگاه گوارش افراد سالم به وفور یافت می شوند و ماده آنتی بیوتیکی تولید می کنند که باکتریوسین نامیده می شود و به طور دائم با محیط در تعامل هستند. همین ویژگی ها باعث می شود که در کنترل باکتری های بیماری زا به صورت پیشگیرانه و همچنین درمانی موثر واقع شوند.

پروبیوتیکها به چه صورت در دسترس مردم قرار می گیرند؟

پروبیوتیکها هم به صورت کپسول و هم به صورت مخلوط با مواد غذایی مصرف می شوند. بیشتر مردم البته ترجیح می دهند که پروبیوتیکها را همراه با مواد غذایی مصرف کنند چرا که حس خوردن دارو را ندارد و همچنین بخشی از سبد غذایی شان است. به طور مثال مصرف گز پروبیوتیک علاوه بر حس مطبوع خوردن یک شیرینی خوشمزه، سلامتی را نیز به ارمغان می آورد.

پروبیوتیکها چه خواص دیگری دارند؟

پروبیوتیکها در دستگاه گوارش نقش مهمی بازی میکنند، از جمله:تولید ویتامینها، جلوگیری از رشد باکتریهای بیماریزا (از جمله ای کولای که عامل مسمومیت غذایی است)، کمک به رشد باکتریهای مفید دیگر، تنظیم جذب مواد غذایی از جمله جذب کلسترول و تقویت سیستم ایمنی.

با توجه به اینکه 30 درصد بیماری های موجود در کشور بر اثر مصرف غذاها ایجاد می شود، لازم است که سعی کنیم غذاهایی را انتخاب کنیم که علاوه بر نقش در تامین انرژی و مواد غذایی ضروری، به تامین سلامت هم کمک نماید.

پروبیوتیکها نقش بسزایی در این زمینه دارند و خوشبختانه این نقش در اهدای نشان سیب سبز سلامت هم به وضوح ملاحظه شد. شرکتهایی که امسال موفق به دریافت این نشان شدند بیشتر در محصولات خود از پروبیوتیک استفاده کرده بودند.

درباره گز پروبیوتیک بیشتر توضیح دهید.

گز پروبیوتیک با گذراندن آزمایش های گسترده در لابراتوار شرکت پروبیوتیک پارس و با همکاری مستمر و صمیمانه مدیران شرکت گز سکه تولید و به شماره 69405 ثبت اختراع شده است. پس از بررسی روی گونه های مختلف پروبیوتیک، یکی از گونه ها که شرایط تولید را به خوبی تحمل می کرد و به میزان مناسب در گز باقی می¬ماند انتخاب شد. گز سکه پروبیوتیک و سین بیوتیک هر دو حاوی حداقل 107 کلونی لاکتوباسیلوس اسپوروژنز در هر سروینگ هستند. این باکتری به خوبی اسید معده و نمکهای صفراوی را تحمل می کند و به سلامت به بخشهای پایین تر دستگاه گوارش می رسد تا اثرات زندگی بخش خود را ایجاد نماید. از دیگر ویژگیهای این پروبیوتیک می توان به کاهش جذب کلسترول اشاره کرد که در مقالات علمی به اثبات رسیده است.

پیش بینی شما از تغییراتی که امسال در بخش سلامت ایجاد خواهد شد چیست؟

ضرب المثل زیبای ایرانی را شاهد می گیرم که سالی که نکوست از بهارش پیداست. با حرکت مناسبی که وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی و شرکتهای معتبر غذایی شروع کرده اند فکر میکنم امسال سال آگاهی از مضرات مصرف بی رویه و سرخود آنتی بیوتیکها، سال بازگشت به طبیعت و مصرف پروبیوتیک به جای آنتی بیوتیک هم برای انسان و هم برای دام و طیور و به طور کلی سال تندرستی برای ایرانیان باشد. 

برای اطلاعات بیشتر به سایت غذا و سلامت مراجعه شود

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X