کمبود ویتامین D و اختلالات کلسیمی

کمبود ویتامین D در جامعه ما بسیار شایع است، البته کمبود این ویتامین در جوامع دیگر نیز دیده می شود. یکی از دلایل اصلی این اتفاق هم استفاده از کرم های ضدآفتاب است که برای مقابله با اثرات منفی اشعه ماورای بنفش ضروری شناخته می شود.
در واقع کرم ضدآفتاب از جذب ویتامین D جلوگیری می کند. به همین دلیل امروزه بسیاری از تولیدکنندگان لبنیات، محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D را عرضه می کنند، اما نکته مهم در مورد ویتامین D اینجاست که جذب کلسیم از طریق روده ها در حضور این ویتامین صورت می گیرد.پس پایین آمدن سطح ویتامین D در بدن با اختلالات کلسیمی نیز همراه خواهد بود.
کمبود ویتامین D می تواند به ضعف و گرفتگی عضلانی و خستگی منجر بشود. به همین دلیل مصرف خوراکی این ویتامین در کنار مصرف لبنیات، براساس نیاز روزانه هر شخص توصیه می شود. البته کمبود این ویتامین و نیز اختلالات کلسیمی از طریق آزمایش خون قابل بررسی است.
ناگفته نماند که برخی بیماری ها چون نارسایی های قلبی، عفونت های ادراری پنهان، کمبود آب در بدن و حساسیت های غذایی نیز می تواند علائمی چون خستگی، بی حالی و خواب آلودگی را به دنبال داشته باشد.
از سوی دیگر اگر خستگی و ضعف عضلانی مفرط، بیش از شش ماه در شخصی ادامه یابد احتمال ابتلا به فیبرومیالژیا یا درد شدید عضلات وجود دارد که با علائمی چون دردهای گسترده اسکلتی و عضلانی، خستگی، اختلال خواب و مشکلات مربوط به خلق و خو همراه است.
آیا می دانید گز ویتامینه و غنی شده شرکت گز سکه منبع خوبی برای دریافت کلسیم و ویتامین دی است ؟ 

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X